badania profilaktyczne kobiet

Wraz z informacjami udzielanymi przez Nasz Rejestr Nowotworów ilość zachorowań na nowotwory złośliwe w czasie ostatnich trzydziestu lat wzrosła prawie dwukrotnie. W 2013 roku diagnozę raka usłyszało w Polsce prawie 160 tysięcy osób Statystyki są zatrważające oraz dodatkowo pokazują na niezwykle negatywny trend. Mając na uwadzę agresywny wzrost wielu dolegliwości nowotworowych, należałoby skierować się ku badaniom profilaktycznym, by raka zidentyfikować w najwcześniejszym stadium.

Wczesne wykrywanie nowotworów – analizowania przesiewowe

Nowotwory złośliwe niezwykle powszechnie uczą się stopniowo oraz niezauważalnie. Niejednokrotnie zauważamy kłopot w czasie ujawnienia jednoznacznych oraz zazwyczaj ciężkich symptomów. To także bardzo istotną funkcję w ograniczaniu śmiertelności pośród chorujących chorych całości wczesna diagnostyka. Wykorzystuje ona mnóstwo form. Najpopularniejszą formą kontrolowania własnego zdrowia – nie wyłącznie w kontekście chorób nowotworowych – jest stałe wykonywanie pierwszych badań diagnostycznych. Wszystek spośród nas, niezależnie z wieku, płci lub statusu materialnego winien raz w roku wykonywać morfologię krwi obwodowej oraz badanie ogólne moczu. Teraz ostatnie dwa ostatnie analizowania często pokazują na obecność uczącego się nowotworu (na przykład białaczek, które zaburzają obraz morfologii krwi). Bardziej złożoną formą wczesnego wykrywania nowotworów są analizowania przesiewowe.

Jakie badania profilaktyczne kobiety powinny wykonywać

Badania przesiewowe – czym są?

Badanie przesiewowe (z angielskiego screeningowe) jest rodzajem badania profilaktycznego, które wywołujemy u kobiet nieprezentujących objawów dolegliwości, jednak obarczonych dużym ryzykiem jej wystąpienia.Także badanie takie musi cechować się dużą precyzją oraz swoistością (więc wykrywać choroba zawsze, jeśli są, a i nie wysyłać fałszywych rozpoznań). Analizowania przesiewowe są niezwykle powszechne oraz wykorzystywane w onkologii. Wykorzystywane są przede wszystkim w wypadku nowotworów, które w razie wczesnego zdiagnozowania charakteryzują się dużą wyleczalnością. W Polsce trzy najistotniejsze programy zapobiegawcze to wczesna diagnostyka raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka jelita grubego.

Wczesna profilaktyka raka jelita grubego

Rak jelita grubego objawia się w pierwszej trójce niejednokrotnie bytujących nowotworów złośliwych w społeczności polskich kobiet, jak oraz panów. Na szczęście dostępny jest szereg badań diagnostycznych oraz przesiewowych, które dadzą możliwość znalezienie raka w niezwykle wczesnym stadium. Do poszukiwań przesiewowych w celu raka jelita grubego zaliczamy na przykład:
– badanie na krew utajoną w kale – zaliczane jest do technik przesiewowych. Charakteryzuje się zdecydowanie ważną czułością, jednak nie niską swoistością. Badanie to da na znalezienie hemoglobiny, która w realiach fizjologicznych nie powinna być widoczna się w przewodzie jelita. Należałoby podkreślić, iż określonym spośród najprostszych objawów raka jelit gtubego jest właśnie obecność krwi w stolcu.
– badanie kolonoskopowe – jest sama technologia, polegająca na ustaleniu przez odbyt endoskopu (przewód zakończony kamerą), który umożliwia lekarzowi zweryfikować śluzówkę jelita i wykazać obecność wszelkich zmian (takich, jak polipy lub owrzodzenia). Badanie kolonoskopowe winno być realizowane przez całe osoby, które ukończyły 50. rok bycia choć raz na pięć lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here