czwartek, Lipiec 19, 2018

Badania profilaktyczne kobiet – ważne badania okresowe

0
badania profilaktyczne kobiet

Wraz z informacjami udzielanymi przez Nasz Rejestr Nowotworów ilość zachorowań na nowotwory złośliwe w czasie ostatnich trzydziestu lat wzrosła prawie dwukrotnie. W 2013 roku diagnozę raka usłyszało w Polsce prawie 160 tysięcy osób Statystyki są zatrważające oraz dodatkowo pokazują na niezwykle negatywny trend. Mając na uwadzę agresywny wzrost wielu dolegliwości nowotworowych, należałoby skierować się ku badaniom profilaktycznym, by raka zidentyfikować w najwcześniejszym stadium.

Wczesne wykrywanie nowotworów – analizowania przesiewowe

Nowotwory złośliwe niezwykle powszechnie uczą się stopniowo oraz niezauważalnie. Niejednokrotnie zauważamy kłopot w czasie ujawnienia jednoznacznych oraz zazwyczaj ciężkich symptomów. To także bardzo istotną funkcję w ograniczaniu śmiertelności pośród chorujących chorych całości wczesna diagnostyka. Wykorzystuje ona mnóstwo form. Najpopularniejszą formą kontrolowania własnego zdrowia – nie wyłącznie w kontekście chorób nowotworowych – jest stałe wykonywanie pierwszych badań diagnostycznych. Wszystek spośród nas, niezależnie z wieku, płci lub statusu materialnego winien raz w roku wykonywać morfologię krwi obwodowej oraz badanie ogólne moczu. Teraz ostatnie dwa ostatnie analizowania często pokazują na obecność uczącego się nowotworu (na przykład białaczek, które zaburzają obraz morfologii krwi). Bardziej złożoną formą wczesnego wykrywania nowotworów są analizowania przesiewowe.

Jakie badania profilaktyczne kobiety powinny wykonywać

Badania przesiewowe – czym są?

Badanie przesiewowe (z angielskiego screeningowe) jest rodzajem badania profilaktycznego, które wywołujemy u kobiet nieprezentujących objawów dolegliwości, jednak obarczonych dużym ryzykiem jej wystąpienia.Także badanie takie musi cechować się dużą precyzją oraz swoistością (więc wykrywać choroba zawsze, jeśli są, a i nie wysyłać fałszywych rozpoznań). Analizowania przesiewowe są niezwykle powszechne oraz wykorzystywane w onkologii. Wykorzystywane są przede wszystkim w wypadku nowotworów, które w razie wczesnego zdiagnozowania charakteryzują się dużą wyleczalnością. W Polsce trzy najistotniejsze programy zapobiegawcze to wczesna diagnostyka raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka jelita grubego.

Wczesna profilaktyka raka jelita grubego

Rak jelita grubego objawia się w pierwszej trójce niejednokrotnie bytujących nowotworów złośliwych w społeczności polskich kobiet, jak oraz panów. Na szczęście dostępny jest szereg badań diagnostycznych oraz przesiewowych, które dadzą możliwość znalezienie raka w niezwykle wczesnym stadium. Do poszukiwań przesiewowych w celu raka jelita grubego zaliczamy na przykład:
– badanie na krew utajoną w kale – zaliczane jest do technik przesiewowych. Charakteryzuje się zdecydowanie ważną czułością, jednak nie niską swoistością. Badanie to da na znalezienie hemoglobiny, która w realiach fizjologicznych nie powinna być widoczna się w przewodzie jelita. Należałoby podkreślić, iż określonym spośród najprostszych objawów raka jelit gtubego jest właśnie obecność krwi w stolcu.
– badanie kolonoskopowe – jest sama technologia, polegająca na ustaleniu przez odbyt endoskopu (przewód zakończony kamerą), który umożliwia lekarzowi zweryfikować śluzówkę jelita i wykazać obecność wszelkich zmian (takich, jak polipy lub owrzodzenia). Badanie kolonoskopowe winno być realizowane przez całe osoby, które ukończyły 50. rok bycia choć raz na pięć lat.

Szkolenie na instruktora Nordic Walking – dlaczego warto?

0
Szkolenie na instruktora Nordic Walking - dlaczego warto?

Nordic Walking kojarzy się większości ze formą aktywności fizycznej przeznaczonej głównie starszym osobom. Czy słusznie? Pora rozprawić się z tym niesłusznym stereotypem. Jest to w końcu doskonała forma ruchu dla wszystkich, która przede wszystkim stanowi wręcz doskonałe uzupełnienie każdego treningu – oczywiście niezależnie od wieku.

Leki na gorączkę – jak działają?

0

Jakie są dostępne typy preparatów na temperaturę? Co je cechuje oraz jak oddziałują? Sprawdzamy!

Czas jesienno-zimowy to niezwykle duży okres, ponieważ to dopiero wówczas występuje zwiększona podaż na przeróżnego rodzaju choroby oraz przeziębienia. W takich chwilach zazwyczaj wtóruje im katar, kaszel, uciski głowy, a również duża gorączka. Część z nas szuka rozwiązań, które pomogą pozbyć się nieprzyjemnej temperatury, zatem sięgamy po najprostsze środki dostępne bez recepty. Które są dostępne ich typy? Co je cechuje oraz jak oddziałują? Sprawdzamy!
Temperatura jest pewnym z najistotniejszych symptomów, które ułatwiają diagnozę dolegliwości i dają znać o zwiększeniu jej wzrostu. Jej głównego powodu fizjologicznego doszukiwać się można w zachwianiu pracy ośrodka termoregulacji, który znaleziony się w przedniej części podwzgórza. Pod naciskiem będących się wskutek stanów zapalnych oraz choroby związków ośrodek – mówiąc najprościej – „przełącza się” na zdecydowanie wyższą temperaturę. Robi to do tego, iż stopniowo zaczyna wzrastać gorączka ciała. Temperaturę znajduje się wówczas, jeśli ciepłota ciała sprawdzana pod pachą sięga ponad powyżej 37,2°C, w jamie ustnej – powyżej 37,8°C , i w wykonanie sięga ponad 38°C. Ważne jest ponad to, iż zwiększona gorączka sięgająca 39°C często nie doprowadza do zachwiana pracy organizmu. Niestety komplikacje potrafią pojawić się gdy gorączka będzie również większa. Jeśli ciepłota osiągnie 40,5-41°C potrafią nastąpić schorzenia świadomości, a powyżej 42°C dochodzi do trwałego zniszczenia mózgu.

jakie leki na gorączkę będą najlepsze

Jak dobrać środek na temperaturę?

Środki przeciwgorączkowe są szybko dostępne, można je nabyć bez recepty w każdej aptece. Zanim natomiast sięgniemy po któryś, lepiej dowiedzieć się, czym wyróżniają się ich poszczególne odmiany oraz jakie są funkcjonowanie. W tenże sposób zachowamy największe bezpieczeństwo oraz będziemy mieć gwarancję, iż jego zażywanie przyniesie oczekiwane efekty.
Acetominofen (paracetamol) – wykazuje funkcjonowanie przeciwgorączkowe przez redukcję wielkości prostaglandyn w podwzgórzu i zatrzymywanie wpływu innych szkodliwych związków na przednią część podwzgórza. Paracetamol efektywnie przedostaję się przez barierę krew-mózg, a poza tym jest prawidłowe pH. Jak dowiodły analizowania, paracetamol zażywany w ilościach terapeutycznych (maksymalnie 4 g na dzień w czterech ilościach po 1 g) nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji w nerkach oraz przewodzie pokarmowym, a również nie występują schorzenia agregacji płytek. Co istotne, jest to jeden środek na temperaturę, jaki można podawać noworodkom oraz który potrafią stosować kobiety w ciąży oraz karmiące.
Ibuprofen – ma większe spectrum działania, zatem dzięki niemu można nie tylko obniżyć gorączkę, jednak także wstrzymać procesy zapalne oraz ukoić ból. A wszystko to możliwe jest dzięki umiejętności ibuprofenu do powstrzymywania naturalnie pojawiającego się w systemie enzymu cyklooksynegazy, a dokładniej rodzaju COX-2, który jest budowana w tkankach tylko po pojawieniu się choroby lub urazu. Tenże typ dostarcza czynniki bólowe do mózgu, a zatem w potem jest znakiem dla ośrodka regulacji ciepłoty, który umieszczony jest w podwzgórzu, żeby podniósł wytwarzanie ciepła.

Jak ubrać się na trening?

0

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz na świeżym powietrzu, czy pod dachem: w siłowni, na sali gimnastycznej lub w domu, odpowiednio dobrany strój będzie miał bezpośredni wpływ na Twój komfort podczas wykonywanych ćwiczeń, a tym samym na ich efektywność. Przed rozpoczęciem treningów warto zatem zaopatrzyć się w dobrej jakości odzież sportową, na przykład w szybkoschnące i oddychające ubrania Under Armour. Ten amerykański producent odzieży dla sportowców i amatorów (miłośników różnych dyscyplin sportu), słynie z produkcji wysokiej klasy odzieży wykonanej z najlepszej jakości tkanin o specjalnych właściwościach.

Jaki ubiór na trening, na świeżym powietrzu?

Ubiór sportowy musi być dostosowany do aktualnych warunków termicznych, nie może krępować naszych ruchów i powodować nadmiernego pocenia się podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń fizycznych. Dlatego profesjonalna odzież sportowa, chociażby wspomniane już wcześniej ubrania sportowe marki Under Armour, produkowana jest ze specjalnych rodzajów tkanin o doskonałych właściwościach termicznych. Taka odzież pozwala oddychać ciału, zapobiegając nadmiernemu poceniu się podczas aktywności fizycznej. Oczywiście w okresie większych chłodów należy zaopatrzyć się w sportową odzież termiczną, najlepiej termoaktywną, która z jednej strony zapobiegnie nadmiernemu poceniu się, a z drugiej strony zapewni ciału wysoki poziom bezpieczeństwa termicznego – ochroni przed zimnem, wiatrem, a także przed wilgocią pochodzącą ze środowiska zewnętrznego. Gdy jest ciepło, szukamy po prostu lekkiej odzieży o wysokim poziomie przewiewności, która zagwarantuje nam optymalny poziom wentylacji, dobrze chłonie i szybko oddaje wilgoć.

Jaki ubiór na trening pod dachem?

Wybrany przez nas strój powinien odpowiadać charakterowi wykonywanych przez nas ćwiczeń fizycznych. Jeśli zależy nam na dużej swobodzie ruchów i atrakcyjnym wyglądzie, warto zaopatrzyć się w odzież dobrze dopasowaną do ciała. Wśród produktów marki Under Armour znajdziesz wiele modeli t-shirtów, damskich topów czy legginsów doskonale przylegających do powierzchni ciała. Taka odzież jest na tyle elastyczna, by w najmniejszym stopniu nie krępowała naszych ruchów podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń fizycznych. Gdy nie lubisz obcisłych rzeczy, możesz sięgnąć po odzież o luźniejszym kroju. W tym jednak przypadku nie możesz liczyć na doskonałe właściwości nowej generacji materiałów, zdolnych do przechwytywania wilgoci z powierzchni skóry i oddawania jej na zewnątrz tkaniny. Trening w luźnym stroju może wydać się wygodny, ale w rzeczywistości dużo lepszym wyborem będzie zakup odzieży dopasowanej, wykonanej ze specjalnych,

Jak skutecznie spalić tłuszc? Therm Line z pomocą dla Pań

0

Interesują Cię suplementy diety, ale szukasz takiego, którego efekt będzie wręcz natychmiastowy i bezbolesny? Spróbuj Therm Line Forte Olimp – piekielnie skutecznego suplementu diety.

Aminokwasy BCAA – dlaczego warto je stosować?

0

Aminokwasy BCAA to jeden z dostępnych obecnie na rynku suplementów, którego działanie i wpływ na organizm ludzki zostały zbadane, potwierdzone naukowo i dobrze udokumentowane. Zestaw aminokwasów BCAA jest stosowany zarówno przez zawodowych sportowców pracujących nad powiększeniem swojej masy mięśniowej, jak również przez amatorów, którzy ćwicząc, liczą po prostu na poprawę ogólnej formy fizycznej i wytrzymałości.

Makijaż permanentny – na jak długo wystarcza, czy się opłaca?

0
makijaż permanentny

Trwały make up to oszczędność czasu i energii. Co powinnaś wiedzieć zanim się na niego zdecydujesz?

Co to jest makijaż permanentny i na czym polega?

Początki makijażu permanentnego są związane z rozwojem sztuki tatuażu. Pierwsze tego typu zabiegi zaczęto wykonywać już w latach 30. XX wieku. Dziś rozwinęły się takie metody tatuażu permanentnego, które dają efekt naturalnego, nieprzerysowanego podkreślenia brwi, oczu i ust. Oferta jest bardzo szeroka i zaczynają z niej korzystać nawet mężczyźni.

Niezależnie od metody, jaką wybierzemy, makijaż permanentny polega na wprowadzeniu płytko pod skórę barwnika o wybranym odcieniu. Używa się w tym celu cieniutkich igieł lub ostrzy, a zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym. Efekt powinien być delikatny i ledwie widoczny. Makijaż permanentny służy do podkreślenia naturalnej urody, wypełnienia ubytków lub rekonstrukcji po chorobach.

Pamiętajmy, że makijaż permanentny zostanie z nami na długo, dlatego przed zabiegiem warto się zastanowić nad oczekiwanym efektem końcowym, dobrze wybrać salon kosmetyczny i porozmawiać z kosmetyczką o szczegółach. Co powinniśmy wiedzieć przed wizytą?

Dlaczego warto wykonać makijaż permanentny?

Makijaż permanentny ma szerokie zastosowanie. Może służyć podkreśleniu oprawy oka (pigmentacji brwi i kresek na górnej i dolnej powiece) albo zaakcentowaniu konturu lub całych ust. Oprócz funkcji estetycznej makijaż permanentny może pełnić również rolę rekonstrukcyjną. Za pomocą makijażu permanentnego możemy kamuflować rozstępy oraz blizny, natomiast u kobiet po mastektomii istnieje możliwość pigmentacji otoczki brodawki sutka.

permanentny makijaż to ciekawe rozwiązanie

Czy makijaż permanentny jest bezpieczny?

Zabieg makijażu permanentnego wykonywany w profesjonalnym gabinecie jest w pełni bezpieczny. Należy zwracać uwagę na czystość i higienę miejsca. Odpowiednie barwniki powinny posiadać atest. Kolejną sprawą są igły – powinny być szczelnie zapakowane, sterylne, wykonane ze stali chirurgicznej. Zwyczajowo igły takie otwierane są przy klientce, aby miała pewność, że to przedmiot jednorazowego użytku.

Jak długo makijaż permanentny utrzymuje się na twarzy?

Wszystko zależy od rodzaju skóry. Przy cerze suchej makijaż permanentny może utrzymywać się do 5 lat, natomiast przy skórze tłustej 2-3 lata. Barwnik wypłukuje się stopniowo i w każdej chwili pigmentację można powtórzyć.

Czy zabieg boli?

Zależy to od indywidualnych odczuć. Przed zabiegiem stosuje się kremy znieczulające miejscowo i zwykle zapewniają one komfort podczas pigmentacji.

Czy skóra po zabiegu wymaga specjalnej pielęgnacji?

Po zabiegu przez tydzień należy smarować skórę specjalną maścią przyspieszającą gojenie. Nie należy w tym czasie się opalać, wysuszać skóry, pływać w basenie oraz zrywać złuszczającego się naskórka.

Ile kosztuje makijaż permanentny?

Cena makijażu permanentnego zależy od wybranej metody, partii skóry oraz ilości użytego barwnika. Koszt zabiegu może wydawać się wysoki, ale nie warto na nim oszczędzać. Lepiej wybrać się do polecanego, profesjonalnego salonu kosmetycznego i cieszyć się dokładnie wykonanym makijażem, niż żałować decyzji. Należy pamiętać, że makijaż permanentny zostaje z nami na długo i powinien być delikatny i prawie niezauważalny, a nie przerysowany.

Jagody goji w tabletkach – czemu tak popularne

0
Jagody Goji w tabletkach

W dzisiejszych czasach mamy ogromne możliwości jeżeli chodzi o żywność, którą możemy znaleźć w sklepach – dzięki temu nasza dieta może być naprawdę zróżnicowana i zdrowe odżywianie nie oznacza jedzenia wyłącznie owoców i warzyw. Możliwości i produktów jest naprawdę dużo, a coraz łatwiej dostępne stają się również tak zwane „superfoods”, czyli żywność o naprawdę niesamowitych właściwościach. Jedną z takich roślin są jagody goji, które są nie tylko zdrowe, ale też pomagają dbać o utrzymanie smukłej sylwetki. Na czym polega ich fenomen?

Na co pomagają?

Jagody goji to owoce kolcowoju chińskiego, który w naszym kraju znany był głównie jako roślina ozdobna. I mimo tego, że boom na te małe czerwone kulki zaczął się stosunkowo niedawno, to wykorzystanie ich było znane w azjatyckiej medycynie ludowej nawet 2500 lat temu! Wykazują one działanie zbawienne dla regulacji pracy serca oraz całego układu krwionośnego, a ponadto wyrównują poziom cholesterolu i cukru we krwi. Zawierają cenne witaminy z grupy B, witaminę C oraz wapń, żelazo, cynk oraz selen. Oprócz tego są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6, które wspomagają oczyszczanie wątroby z toksyn. Zawartość tych składników sprawia, że spożywanie jagód goji rewelacyjnie wpływa na poprawę stanu naszych włosów i paznokci, a także kości i stawów. Poza tym jagody goji wspomagają procesy odchudzania i spowalniaja procesy starzenia komórek. Dzięki swojemu składowi świetnie podnoszą odporność oraz chronią nasz organizm przed chorobami.

Jagody Goji - właściwości i działanie

Jak przyjmować jagody goji?

Owoce jagód goji należy spożywać po ususzeniu i w takie formie dostępne są w naszym kraju. Spożywanie niedojrzałych, surowych owoców, może wywoływać ostre zatrucia pokarmowe. Suszone jagody goji są smaczne i mogą stanowić ciekawy dodatek do wielu potraw, ale dla zwolenników prostych i praktycznych rozwiązań, wprowadzono do sprzedaży również jagody goji w tabletkach. Oprócz ekstraktu z jagód goji, takie tabletki zawierają często także witaminy i inne elementy wspomagające odchudzanie, a znaleźć je można w aptekach, Internecie, czy sklepach ze zdrową żywnością. Sami możemy podjąć decyzję czy lepszym rozwiązaniem dla nas będzie spożywanie suszonych jagód, czy też przyjmowanie tabletek. Sporym minusem tego rozwiązania jest fakt, że tabletki z ekstraktem z owoców goji nie są tanie – oczywiście możemy znaleźć tańsze, ale często przekłada się to na ich jakość. Za dobre preparaty niestety musimy zapłacić nieco więcej, a przesądza o tym jakość ekstraktu. Sprawdzajmy oczywiście producentów, którzy oferują jagody goji w tabletach, aby nie dać nabić się w butelkę.

Jagody goji receptą na zdrowie.

Każdy, kto dba o swoje zdrowie i sylwetkę na pewno słyszał o zbawiennym działaniu jagod goji. Z pewnością, dzięki cennemu składowi, zasługują one na miano „superfooods” i powinien po nie sięgać każdy, kto chce zachować młody i zdrowy wygląd, a także uchronić się przed chorobami. Obecnie możemy ułatwić sobie dodatkowo życie i przyjmować jagody goji w tabletkach, które mogą być dodatkowo wzbogacone w witaminy i stanowić świetny suplement diety. Z kolei zwolennicy naturalnych rozwiązań mogą pozostać przy suszonych owocach. Niezależnie od formy przyjmowania – spożywanie jagód goji z pewnością wyjdzie nam na zdrowie.

Izolat białka serwatkowego – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

0

Rozpoczynając regularne treningi, każdy sportowiec oczekuje szybko widocznych efektów. W jaki sposób w stosunkowo krótkim czasie zbudować masę mięśniową? Odpowiedzą na to pytanie są nie tylko właściwie dobrane ćwiczenia i zdrowa dieta, ale także odżywki zawierające izolat białka serwatkowego.

Intensywny wysiłek fizyczny jest jednoznaczny ze zwiększonym zapotrzebowaniem na proteiny – dlatego dobrze wiedzieć, co jest ich źródłem. Dieta bogata w białko, czyli bazująca przede wszystkim na chudym mięsie, rybach, nabiale i roślinach strączkowych, to absolutna podstawa. Coraz więcej sportowców sięga jednak po suplementy. Izolat białka serwatkowego stanowi obecnie najpopularniejsze źródło szybko przyswajalnych protein, które sprzyjają budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej. Ich zawartość waha się zazwyczaj od 85% do 90% w suchej masie produktu. Dlaczego jest tak chętnie wybierany przez kulturystów?

Skuteczne działanie, zapewniające właściwy metabolizm, doskonała rozpuszczalność i możliwość wzbogacania o witaminy i składniki mineralne to jeszcze nie wszystko. Poza niewątpliwie szybkim działaniem izolat białka serwatkowego może charakteryzować się także doskonałym smakiem. Ponadto wspomaga regenerację ciała po treningu i nie powoduje skutków ubocznych – wyjątkiem mogą być jedynie osoby, które zmagają się z nietolerancją laktozy. Wśród wad suplementu można wymienić jedynie jego stosunkowo wysoką cenę i ograniczone możliwości zastosowania – do przygotowania odżywki białkowej nie należy wykorzystywać obróbki termicznej, ponieważ wpływa ujemnie na jej właściwości.

Jak ją zatem przyjmować? Najpopularniejszą formą podania jest z pewnością shake zawierający izolat białka serwatkowego i wodę bądź mleko – w zależności od oczekiwanego poziomu kaloryczności spożywanej dawki. Suplement może być także dodany do owsianki lub deseru – wszystko zależy od naszej fantazji. Trzeba jednak pamiętać, by nie przekroczyć zalecanej dawki produktu, czyli do 45 g na porcję. Jego ilość powinna zależeć od masy ciała oraz intensywności treningów.

Sky Walk – bieganie w domowym zaciszu

0

Fitness to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów zdrowego i higienicznego trybu życia. Warto zatem pomyśleć o bieżni, która idealnie wpisuje się w ten nowoczesny trend.
Urządzenia z serii Sky Walk to dwie rewelacyjne bieżnie – BE06, a także BE08. W regularnej sprzedaży pojawią się w Polsce już w czerwcu 2018 r.

BE06 Sky Walk – przyszłość już tu jest

Posiada intuicyjny system rozpoczynania treningu oraz nowoczesny system kontroli prędkości. Wystarczy wejść na pas bieżny, by włączyć ten niesamowity sprzęt. Kiedy znajdziemy się bliżej wyświetlacza, prędkość wzrośnie, natomiast bliżej tylnej części bieżni, prędkość się zmniejszy. Wyświetlacz informuje o dystansie, czasie treningu oraz ilości wykonanych kroków. Model jest bardzo cichy, poziom hałasu wynosi zaledwie 65dB.

Nowoczesna bieżnia taka jak BE06 Sky Walk to urządzenie skrojone na miarę technologii XXI wieku. Jest lekka, ładnie zaprojektowana przez mistrzów designu, w pozycji rozłożonej zajmuje zaledwie 0,06 m2 powierzchni, a poza tym jest wyjątkowo funkcjonalna i intuicyjna w użytkowaniu. Warto zainwestować w swój wygląd oraz zdrowie. Z bieżnią BE06 Sky Walk jest to możliwe. Wyjątkowe wzornictwo oraz świetne parametry techniczne sprawiają, że to jest to urządzenie idealne pod każdym względem. Brak ciężkiej podstawy, dużego komputera i podłokietników sprawia, że bieżnia będzie świetnie wyglądać w każdym pomieszczeniu.

Bieżnia BE08 to technologia XXI wieku, nowoczesna, lekka i intuicyjna w obsłudze. Wykorzystując design nowoczesnych telefonów komórkowych, bieżnia została zaprojektowana w najbardziej eleganckiej formie, cienkiej podstawie z wbudowanym cyfrowym wyświetlaczem – bez górnej ramy, dużego komputera i podłokietników. Po pionowym postawieniu, bieżnia zajmuje jedynie 0,06m2 powierzchni. BE08 jest bardzo lekka i poręczna, co umożliwia swobodny transport oraz przechowywanie w dowolnym miejscu.

Warto mieć ją w swoim domu.