Aminokwasy BCAA to jeden z dostępnych obecnie na rynku suplementów, którego działanie i wpływ na organizm ludzki zostały zbadane, potwierdzone naukowo i dobrze udokumentowane. Zestaw aminokwasów BCAA jest stosowany zarówno przez zawodowych sportowców pracujących nad powiększeniem swojej masy mięśniowej, jak również przez amatorów, którzy ćwicząc, liczą po prostu na poprawę ogólnej formy fizycznej i wytrzymałości.

Czym są aminokwasy BCAA?

Jest to zestaw trzech aminokwasów rozgałęzionych: leucyny, izoleucyny i waliny, stanowiących około 35% białek mięśniowych. Dla osób stosujących suplementy BCAA podczas treningu na masę ważną informacją jest fakt, że są to aminokwasy egzogenne, czyli dostarczane organizmowi wyłącznie z zewnątrz, wraz z pożywieniem. Organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie. Najlepszym naturalnym źródłem takich aminokwasów są produkty mięsne (pierś kurczaka lub na przykład mięso indyka), łosoś (ale koniecznie ten żyjący dziko, nie hodowlany) oraz jaja i orzechy.

Wszystkie trzy aminokwasy działają antykatabolicznie, co oznacza, że skutecznie zapobiegają one destrukcji mięśni w wyniku intensywnego treningu. Dodatkowo, leucyna zwiększa syntezę białek mięśniowych, przyspieszając tym samym ich przyrost (działanie anaboliczne), izoleucyna reguluje poziom cukru we krwi, a walina zwiększa wytrzymałość mięśni poprzez efektywne pozyskiwanie energii.

Stosowanie aminokwasów BCAA

Ogólnie zalecane dawkowanie tych suplementów przelicza się w zależności od masy ciała osoby ćwiczącej i jest to mniej więcej 1 gram kwasów na 10 kilogramów. Dokładna, indywidualnie dobrana dawka aminokwasów zależy jednak bezpośrednio także od intensywności treningu – im większy wydatek energetyczny u danej osoby podczas ćwiczeń – tym większą dopuszczalną dawkę BCAA można / należy przyjąć.

Zazwyczaj aminokwasy BCAA powinny być przyjmowane w dwóch porcjach – na około godzinę przed treningiem i drugi raz do kilku godzin po treningu. Pozwalają one w ten sposób na efektywną budowę mięśni w czasie wysiłku (dawka przyjęta przed rozpoczęciem wysiłku) i zminimalizowanie bólu mięśni oraz szybszą regenerację przed kolejnym wysiłkiem (dawka przyjęta po zakończeniu treningu). W wyniku suplementacji BCAA znacznie szybciej rośnie też siła mięśni.

Uwaga! Stosowanie suplementów z BCAA, w kontrolowanych ilościach, nie wywołuje żadnych negatywnych skutków ubocznych i jest całkowicie bezpieczne, jednak nie powinno się przekraczać ustalonych dawek aminokwasów, ponieważ nadmierna podaż białka może spowodować upośledzenie działania nerek i pracy wątroby.

Efekty działania aminokwasów

·        Aminokwasy BCAA wzmacniają mięśnie – hamują katabolizm.

·        Ułatwiają regenerację po treningu.

·        Przyśpieszają wzrost masy mięśniowej – wykazują działanie anaboliczne.

·        BCAA ułatwiają także redukcję tkanki tłuszczowej – chroniąc mięśnie przed rozpadem w czasie ćwiczeń, umożliwiają pozyskiwanie energii z tkanki tłuszczowej.

·        Kwasy zwiększają wytrzymałość podczas intensywnego trenowania – hamują odczucie zmęczenia i odczuwanie bólu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here